Člen hackerskej a nenávistnej skupiny odsúdený za útok na scientologické webové stránky

V pondelok 24. mája 2010, v Los Angeles, poslal Briana Thomasa Metterbrinka z Grand Islandu v Nebraske, USA, federálny sudca Gary Allen Feess na jeden rok do federálneho väzenia. Naviac má zaplatiť 20 000 USD ako náhradu škody za spoluúčasť na internetovom útoku na webové stránky Scientologickej cirkvi v januári 2008. Metterbrink je členom hackerskej a nenávistnej skupiny Anonymous (v preklade Anonymi). Mnoho členov tejto skupiny bolo v posledných troch rokoch vyšetrovaných alebo usvedčených zo zločinov podľa federálnych zákonov a zákonov jednotlivých štátov USA.

Metterbrink napádal internetovú stránku www.scientology.org, ktorá je hlavnou informačnou stránkou Scientológie. Podľa oficiálnej správy federálneho prokurátora sa Metterbrink “úmyselne zúčastnil plánu na poškodenie počítača, ktorý patril Scientologickej cirkvi”. Prokurátor ministerstva spravodlivosti prehlásil: “Naša slobodná spoločnosť prestane fungovať pokiaľ niekoľko zlomyselným ľuďom dovolí, aby útočili na jednotlivcov kvôli ich náboženskému presvedčeniu.”

Sudca Feess uviedol, že tieto činy boli “vo svojej podstate zločiny z nenávisti”, pretože terčom bola náboženská organizácia. Preto tiež nariadil, že sa Metterbrink behom svojej podmienky, ktorá bude nasledovať po jeho prepustení z väzenia, nesmie priblížiť k žiadnej Scientologickej cirkvi na viac ako 90 metrov. Sudca ďalej poznamenal, že “podstata a okolnosti sú vážne”, a preto bol nevyhnutný prísnejší rozsudok, než aký vyžadujú federálne smernice. Takýto rozsudok bol vynesený preto, aby “chránil verejnosť” pred ďalším kriminálnym jednaním.

Metterbrink je druhým členom Anonymous, ktorý bol odsúdený v posledných siedmych mesiacoch za internetový útok z januára 2008. V januári bol odsúdený Dmitriy Guzner z Verony, New Jersey, USA, oblastným sudcom z Newarku Joshepom Greenwayom na 366 dní väzenia a dva roky podmienečne. Guznerovi bolo tiež nariadené zaplatiť cirkvi odškodné vo výške 37 500 USD. Tlačová správa Ministerstva spravodlivosti vydaná v dobe žaloby podanej na Guznera uvádza: “Podľa informácií, ktoré boli predložené Krajskému súdu Spojených štátov v Los Angeles sa Guzner zúčastnil útokov, pretože považoval sám seba za člena ilegálnej skupiny, ktorá sa nazýva “Anonymous”.

Zdroj: Tlačová agentúra Scientologickej cirkvi pre ČR A SR