Víťazstvo v Belgicku

11. marec 2016

Belgický súd zbavil Scientologickú cirkev obžaloby z údajného vytvorenia zločineckej organizácie a odmietol požiadavky, aby bola zatvorená jej belgická pobočka a Európske ústredie.

Belgická pobočka Cirkvi, jej Európska centrála a rad členov cirkvi, boli obvinení prokurátormi z vytvárania zločineckej organizácie cez údajné podvody, protiprávne lekárskej praxe, vydierania a narušenie súkromia.

Boli predvolaní pred súd, aby mohli byť zastavení a členovia odsúdený trestom odňatia slobody.

Avšak, predseda senátu Yves Regimont zamietol všetky obvinenia proti cirkvi, keď vyhlásil, že práve Scientológia bola zo strany belgických orgánov po celé roky nespravodlivo prenasledovaná.

“Celé súdne konanie je vyhlásené za neprijateľné kvôli vážnim a nenapraviteľným porušeniam práv na spravodlivý proces,” vyhlásil sudca.

Sudca kritizoval vyšetrovateľov za to, čo označil ako predpojatosť a prokurátorov za neistotu v ich prípade proti Scientológii.

“Jednalo sa o náboženskú kauzu a nič iné,” povedal novinárom po rozhodnutí Pascal Vanderveeren, advokát pre cirkev.

“Ak ste prehovorili, nepotrebovali už nič počuť.”

Odsúdil celý prípad ako neuvážený a predpojato zameraný k “útoku na Scientológiu a na tých, ktorí sú jej súčasťou”.

“Je to úľava,” povedal mimo súdu novinárom hovorca Scientológie v Belgicku, Eric Roux.

“Keď ste boli 20 rokov svojho života pod tlakom, o ktorom viete, že je nespravodlivý, keď niekto napáda vaše presvedčenie a nie niečo, čo ste urobili, v deň, keď to súd povie oficiálne, je to veľká úľava.”

Dvadsať rokov vyšetrovania

Maria Abadi, bývalá Scientologička, ktorá sa stala silným oponentom, očakáva odvolanie.

“Sme evidentne veľmi sklamaní. Buď fakty sú príliš staré, alebo nie dostatočne presné. Sme si istí, že štátny zástupca sa odvolá, pretože veci sa musia pohnúť,” povedala.

Belgický súd začal v októbri 2015 po takmer 20 rokoch vyšetrovania.

To zahŕňalo skupinové sťažností od bývalých členov, ktorí sa snažili získať späť peniaze z cirkvi a z úradu práce v Bruseli, ktorý povedal, že Scientológia mala rozmiestnené falošné ponuky na prácu v nádeji nájdenia nových členov.

Bezpečnosť na konečný verdikt bola obzvlášť nepriepustná, za prítomnosti ťažkoodencov polície lebo hlučná verejnosť bola na vstupe do súdnej siene, potom aj demonštranti hrozili narušiť zasadanie.

Celé zabezpečenie a ochrana pred samotným vyhlásením verdiktu bolo veľmi prísne s policajnou ostrahou po tom, čo prišli vyhrážky na demonštráciu pre znemožnenie rozriešenia procesu.

Scientológia vybojovala niekoľko súdnych bitiek po celom svete o jej uznanie ako náboženstvo.

Cirkev je na jednej strane presadzovaná prostredníctvom hviezd, ako napríklad hollywoodskými hercami Tomom Cruisom a Johnom Travoltom, na druhej strane kritikmi označovaná ako kult a podvod, zatiaľ čo jej stúpenci hovoria, že ponúka toľko potrebnú duchovnú podporu v súčasnom rýchlo sa meniacom svete.

Zdroj: http://www.abc.net.au/news/2016-03-12/belgium-court-acquits-scientology-of-charges/7241800